Kam na výlet v okolí


Mini ZOO lesopark Berek - náučný chodník NOVÉ ZÁMKY

Lesopark sa nachádza vo Veľkom háji v juhozápadnej časti mesta Nové Zámky. Ponúka možnosť rekreácie v tichom prírodnom prostredí. Je to ideálne miesto na oddych pre rodiny s deťmi. Prístup do lesoparku umožňuje most cez rieku, po ktorom je možné prejsť peši a na bicykli. Premávka v lesnej zóne je pre motorové vozidlá prísne zakázaná. Nachádza sa v ňom viacero chodníčkov, asfaltových aj lesných, a čo sa týka ovzdušia, je to najčistejšia časť mesta. Za mostom, hneď pri vstupe do lesoparku, sa nachádza lesná čárda, ktorá v letnom období ponúka príjemné posedenie v záhradnej časti, kde sa konajú rôzne slávnosti. Unikátom je 30 m vysoký vyše dvestoročný dub letný s obvodom kmeňa takmer 5 m.
Mini ZOO - lesopark Nové Zámky 7,9  km
Mini ZOO - lesopark Nové Zámky 7,9 km

Hvezdáreň HURBANOVO

Mimoriadne významnou udalosťou v dejinách astronómie na Slovensku bolo roku 1871 založenie jedného z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe - hvezdárne v Hurba Dr. Mikuláš Konkoly Thege - zakladateľ hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove - patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné vedecké svetové osobnosti. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove prevádzkuje od roku 1983 planetárium, ktoré patrí medzi hlavné atrakcie pre návštevníkov.


Hvezdáreň HURBANOVO 8,8 km
Hvezdáreň HURBANOVO 8,8 km

Pivovar HURBANOVO

Pivovar bol založený 1. novembra 1964 v Hurbanove, ktoré sa vyznačovalo optimálnymi klimatickými aj strategickými podmienkami pre vybudovanie pivovarníckeho priemyslu v regióne. Spolu s pivovarom bola v roku 1967 dobudovaná aj sladovňa. Moderné technológie výroby piva a sladu a vysoká kvalita umožnili v relatívne krátkom čase produktom pivovaru preniknúť na svetové trhy a stať sa zaujímavým vývozným artiklom. Koncom roku 1995 oznámil svoj zámer vstúpiť do pivovaru zahraničný investor, medzinárodný pivovarnícky koncern Heineken International. Úspešne aplikoval svoj investičný projekt a postupne zvýšil produkciu pôvodného pivovaru.  

Pivovar Hurbanovo 9,5 km
Pivovar Hurbanovo 9,5 km

Vodný mlyn KOLÁROVO

Na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove sa nachádza jedinečná národná kultúrna pamiatka - plávajúci vodný mlyn - posledný na Slovensku. K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. V areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom možno okrem iného vidieť unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí, jeden z prvých na svete. Z ďalších možností, ktoré areál mlyna ponúka, radno spomenúť kemping, požičovňu lodí na splavovanie, rybolov či agroturistiku.

Vodný mlyn KOLÁROVO 10,5 km
Vodný mlyn KOLÁROVO 10,5 km

Drevený most KOLÁROVO

Krytý drevený most ktorý vedie ponad Malý Dunaj vďaka svojej dĺžke (86 metrov) je považovaný za jeden z najdlhších celodrevených riečnych mostov v Európe. Je to skutočná rarita a v rámci Slovenska narazíte na niečo podobné veľmi ťažko. Zaujímavý nie je len most samotný ale aj jeho okolie. Tak napríklad hneď vedľa nájdete ďalší unikát, technickú pamiatku - plávajúci vodný mlyn. Vo vodnom mlyne sa nachádza Múzeum vodného mlynárstva. Vedľa mosta na brehu je tiež krčmička so zaujímavou architektúrou (hlavne pri pohľade od Malého Dunaja). V okolí vodného mlyna bol vybudovaný prírodný areál s množstvom zaujímavostí.

Drevený most k vodnému mlynu 10,5 km
Drevený most k vodnému mlynu 10,5 km

Protiturecká pevnosť KOMÁRNO

Protiturecká pevnosť v Komárne je pevnosť vystavaná v dvoch obdobiach. Na základoch staršieho hradu sa začala roku 1546 výstavba Starej pevnosti a roku 1658 začala výstavba Novej pevnosti. 31. mája 1963 bol súbor siedmich objektov starej a novej pevnosti vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Svoju vojenskú funkciu si Pevnosť zachovala aj po zániku Monarchie, až do roku 2003, kedy sa stala majetkom Mesta Komárno. Od tej doby sa postupne obnovuje a jej brány sú otvorené širokej verejnosti počas celého roku.  

Protiturecká pevnosť Komárno 30 km
Protiturecká pevnosť Komárno 30 km

Mŕtve rameno Váhu KOMÁRNO

Mŕtve rameno Váhu je ideálna voľba po celý rok na oddych. Cez leto je vyhľadávané pre plávanie, kemping alebo člnkovanie. Na brehu Mŕtveho ramena je vybudovaná odpočinková oblasť s ohniskami a malými zastrešenými piknikovými stolmi, malá pláž a ďalšie miesta, kde návštevníci nájdu príjemné osvieženie. Od roku 2019 funguje aj požičovňa lodí, kde si okrem pltí môžu návštevníci požičať aj vodné bicykle a kajaky. Vedľa požičovne otvárajú aj bufet, kde si môžete pochutnať na rôznych dobrotách z rýb.

Možnosť požičania lodí na splav Váhu Kolárovo - Komárno.

Mŕtve rameno Váhu Komárno 28,2 km
Mŕtve rameno Váhu Komárno 28,2 km